Tymex.org - Technologie Internetowe

Gości on-line: 1

PhpByBastek

Tworzenie stron WWW

TECHNOLOGIE / PHP i MySQL / Artykuły / Jportal na 50free.com

WSTĘP
======

Ten artykuł napisałem dlatego ponieważ dużo webmastrów ma problemy z instalacją JP i konfiguracją. Art. powstał dzięki Quest'owi, którego pozdrawiam... on mi dał kilka wskazówek, a ja na podstawie jego rad napisałem ten F.A.Q :-) ! Teraz trochę o serwerze 50free.com, a wiec jest to chyba najlepszy z darmowych serwerów WWW z bazą SQL obsługą PHP, dostajemy przestrzeń 50 MB... to chyba wystarczające. Na tym serwerze nie ma żadnych reklam tak jak na np. lycos.co.uk i co najważniejsze serwer jest bardzo szybki. Dostajemy adres w postaci nazwa.50free.org. Tak więc na nim opisze odpowiednie prowadzenia tego wspaniałego polskiego CMS'ka i polecam go każdemu!

INSTALACJA JP
=============

1. Zakładanie konta !

Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać to założenie konta WWW. Tak więc wchodzimy na stronę www.50free.com. Na samej górze serwisu widzimy napis Sing UP klikamy na niego... Po chwili pojawia nam się mały formularz do wypełnienia. Tam jak wiecie musimy podać nick do konta, imię i inne... Po wykonaniu tej czynności klikany na Sing UP, lub naciskamy enter. Następnie przychodzi na podany w formularzu adres E-mail wiadomość z prośbą o aktywacje. Przysyłają nam hasło do konta, które jest w postaci liczbowej. Jak je zmienić !? To już opisze póĽniej !!

2. Zakładanie bazy danych MySQL!

To nie trudne ! Logujemy się na 50free.com i pojawia się ku naszym oczu panel sterowania klikamy na ikonie pod nazwą "Manage MySQL Databases". Następnie pojawia się znowu bardzo krótki formularz do wypełnienia. Musimy wpisać tam dalszą część nazwy naszej bazy danych, która jest w postaci:

login_nasza_nazwa

Oraz oczywiście podajemy dowolne hasło do SQL'ka ;-) !

3. Instalacja i zabezpieczenia JPortal'a!

Dobrze mam nadzieję, że powyższe pkt. nie sprawiły Ci problemu... nie !? To idziemy dalej !
Wchodzimy na stronę www.jportal2.com następnie wchodzimy w działy: download/jPortal/ i ściągamy JP 2.2.1. Musimy oczywiście posiadać jakiś program do archiwizacji danych. Dla mnie to jest najlepszy WinRAR. Po rozpakowaniu JP na swój dysk łączymy się z naszym serwerem jakimś klientem FTP, ja opisze wszystko na Total Commandarze 5.0. Więc tak jak mamy TC włączamy go. Zamykamy okno, które przypomina nam o rejestracji programu. W górnym menu klikamy na ikonie FTP, następnie klikamy na przycisk "Nowe Połączenia" i wypełniamy formularz :P.

W polu nazwa "Sesja" wpisujemy co się tylko chce np. ZARAZ POŁąCZĘ SIE Z MOIM KONTEM NA 50.free.com !
W polu "Nazwa Hosta" wpisujemy to: 209.25.134.190
W polu "Użytkownik" wpisujemy login do konta na 50free.com
W polu "Hasło" wpisujemy hasło do konta na 50free.com :-) !

Następnie klikamy OK... czekamy chwilkę... i jeżeli WSZYSTKO dobrze wypełniłeś połączyłeś się z serwerkiem :) !
Po połączeniu zazwyczaj po prawej stronie programu jest nasz dysk natomiast po lewej nasz serwer. Wchodzimy na serwerze w katalog: login.50free.org i nie usuwamy go, bo inaczej strona nie będzie działać ! Jeżeli już go usunąłeś kliknij w dolnym menu programy na opcję "F7 UtwKat" i wpisz jeszcze raz nazwę katalogu, którą usunąłeś czyli: login.50free.com i wciśnij enter by go stworzyć. Idziemy dalej... Gdy już katalog się otworzy szukamy na naszym dysku naszego Jportalka zaznaczamy cały katalog systemu czerwonym kolorem czyli prawym przyciskiem myszki i w dolnym menu klikamy na przycisk "F5 Kopiowanie". Cóż z jednej strony trochę zajmie przesyłanie plików, ale z drugiej JP nie jest tak dużym systemem jak potężny Php-Nuke i o niebo krócej będzie to trwało niż w przypadku Nuka. Tak poza tym JP niczym nie odstępuje Php-Nukowi :P... Dobra koniec mojego ględzenia. Podczas gdy pliki będą ładowane na serwer na stronie www.jp.up.pl oraz http://www.cms.riklaunim.noi.pl możemy znaleĽć dużo modułów, skórek i innych dodatków do tego wspaniałego polskiego Cms'ka....
Dobra pliki załadowane ?! No to jedziemy dalej.
Wchodzimy w katalog jeszcze raz do folderu na serwerze czyli login.50free.org następnie JP-2.2 i w tym katalogu ustawiamy Chmod 755 dla WSZYSTKICH plików *.php CMS'u we WSZYSTKICH Subkatalogach i dla wszystkich plików w katalogu INSTALL ! Żeby znacznie przyspieszyć Wam prace powiem, byście nie ustawiali CHMOD'ów w menu poleceń tylko zaznaczyli wszystkie pliki *.php na czerwono potem w menu na górze klikamy na "Pliki", a następnie na "Zmień Atrybuty". W wąskim pasku gdzie pisze --- zmazujemy to i wpisujemy 755 i naciskamy enter ! Przypominam tą czynność robimy ze WSZYSTKIMI plikami *.php CMS'a. Gdy już ustawimy Chmody 755 uruchamiamy, wkońcu instalatora Jportala v2.2.1 ! ścieżka do niego to http://login.50free.org/JP-2.2/install. Pojawia nam się formularz instalacyjny. Zaznaczamy opcje "Nowa Instalacja" i wypełniamy następne pola. Te na górze będą dla Was jasne [ dotyczą tytułu strony, adresu itd ] Natomiast ja Wam napisze to co sprawia Wam problem czyli wypisywanie danych dla bazy Sql.

Pole "prefix dla danych" zostawiamy puste
W polu "Host" wpisujemy 50free.org
W polu "User" wpisujemy nazwę naszej bazy danych MySQL czyli login_nazwa
W polu "Hasło Usera" wpisujemy hasło dla bazy danych, a w polu "Nazwa bazy" wpisujemy to samo to w polu "User" czyli login_nazwa

Następnie naciskamy enter i jeżeli po naciśnięciu klawiszu pojawi nam się okno w, którym będzie pisało " JP został zainstalowany pomyślnie !" to znaczy, że wszystko jest O.K i w końcu mamy zainstalowanego najlepszego polskiego CMS'ka czyli Jportala. Potem od razu radzę usunąć z serwera katalog "Install" by NIKT nie usunął nam JP i nie przejął kontroli nas serwisem. By zalogować się do panelu kontrolnego naszej strony wpisujemy do przeglądarki adres: http://login.50free.org/JP-2.2/admin.php. Standardowo login do admina to: admin, natomiast hasło to: aaa. Oczywiście zmieńcie jak najszybciej hasło dostępu do panelu administratora. By to zrobić wchodzimy po zalogowaniu w opcję "Admini" edytujemy superusera nadając mu nowe hasło. Po tych dwóch malutkich czynnościach w sprawie zabezpieczeń możesz spać spokojnie i nie martwić się, że ktoś szpera sobie po twym serwerze i zmienia ustawienia na stronie ;-). Nie prawda jakie to było proste !?

KONFIGURACJA JP.
================

1. Funkcja mail ( ) na 50free.com.

By użytkownicy twojego serwisu mogli się rejestrować i aktywnie uczestniczyć w życiu strony musisz wykonać następującą czynność a wiec !:
Wchodzimy na stronę 50free.com i logujemy się podając login i hasło do konta. Ku naszym oczu pojawia się panel kontrolny wchodzimy w opcję "E-MAILS" wypełniamy dokładnie pola i naciskamy na przycisk "Add mail". Następnie musimy wejść jeszcze raz w panel sterowania serwerem i klikamy w opcję "MAILING LIST" wypełniamy następne pola i klikamy w opcję "Create Maillist". Po tej czynności wchodzimy na stronę: http://login.50free.org/JP-2.2/admin.php i logujemy się do panelu admina wchodzimy w opcję "Ustawienia" i w polu "E-mail webmastera" wpisujemy nasz nowy adres E-m@il, który założyliśmy dzięki opcji "E-mails" w panelu kontrolnym serwera czyli: login@50free.org. Następnie zapisujemy ustawienia i gotowe. Jeżeli wykonałeś wszystko dobrze możesz na próbę założyć sobie na stronie nowego usera i zobaczyć czy wszystko działa.

2. Zmiana skinu !

By zmienić skórkę naszego serwisu ściągamy sobie skórkę, która wpadła nam w oko (pełno skórek możesz znaleĽć na stronie http://center.jportal2.com ) i rozpakowywujemy ją. Następnie łączymy się z naszym serwerem i przesyłamy całą skórkę do katalogu "THEME". Aby zmienić skórkę w bloku "ZMIEŃ SKÓRKĘ" na stronie głównej naszego serwisu wybieramy thema i czekamy aż się załaduje. Natomiast by ustawić thema jako domyślny przy włączaniu serwisu w panelu admina wchodzimy w opcję "Ustawienia" i z listy domyślna skórka wybieramy thema tego, którego chcemy. Zapisujemy ustawienia i wychodzimy !

3. Witamy w Jportal2 ! oraz wiadomość txt - edycja !

By zmienić tytuł wstępu na stronie głównej strony. Edytujemy plik index.php u mnie to jest 19 linijka czyli ten fragment:

echo 'Witamy w jPORTAL2.com!';

Następnie jeszcze raz przesyłamy plik na serwer i gotowe!

Aby edytować wiadomość tekstową wstępu edytujemy plik index.txt.

Następnie jeszcze raz przesyłamy plik na serwer i gotowe!

4. Tytuł - witamy ! - edycja !

By zmienić słowo "witamy!", lub totalnie go usunąć, które jest standardowo w tytule strony edytujemy plik index.php u mnie jest to 42 linijka czyli ten fragment:

$site_title = 'witamy!';

( jest to prawie na samym dole pliku index.php )

Następnie przesyłamy plik na serwer i gotowe !

5. Górne menu - edycja !

W większości skórek JP jest górne menu możemy go w prosty sposób edytować...
W tym celu wchodzimy do katalogu naszej skórki i edytujemy plik functions.inc.php u mnie jest to gdzieś 97-100 linijka czyli ten fragment:

echo '<b><a href=index.php>Strona Główna</a> :: <a href="forum.php">Forum</a> :: <a href="module.php?op=gbook">Księga Gości</a> :: <a href="http://login.50free.org/JP.2-2/infopage.php?id=1 ">Czat</a>';

Po edycji menu zapisujemy plik i przesyłamy go do katalogu skórki !

6. Artykuł, Infopages, Download !

By stworzyć link do Artykułu wklejamy do bloku następujący link:

<?
echo '
<img src="theme/'.$GLOBALS['theme'].'/gfx/p.gif"> <a href="login.50free.org/JP-2.2/articles.php?id=5">Artykuł</a>';
?>

Gdzie numer 5 jest to numer arta ! By sprawdzić ID artykuły wchodzimy w opcję artykuły następnie widzimy tabelkę między innymi przedział ID tam jest wszystko podane :-) !

Możemy dodać też następny link, ale musimy go wpisać pomiędzy znaczniki te php:

echo '

?>

I nie możeli ich likwidować ponieważ blok nie będzie działać !:

By stworzyć link do Infopages robimy to identycznie jak w przypadku artykułów tylko w linku robimy małą zmianę, a mianowicie:

<img src="theme/'.$GLOBALS['theme'].'/gfx/p.gif"> <a href="login.50free.org/JP-2.2/infopage.php?id=5">Infopage</a>';

Z ID postępujemy dokładnie tak jak w artach !

!! W Infopages możemy pisać różne rzeczy o sobie pisać recenzje itd.... praktycznie niczym się nie różny od artykułu tylko tym, że artykułu są wypisywane w bloku "Najczęściej czytane", a Infopages nie !!

By stworzyć link do kategorii download robimy to identycznie jak w przypadku Artykułów i Infopages tylko i linku robimy taką zmianę:

<img src="theme/'.$GLOBALS['theme'].'/gfx/p.gif"> <a href="login.50free.org/JP-2.2/download.php?id=001">Infopage</a>';

I tutaj jeżeli chodzi o ID jest problem, bo nie mamy wypisanych danych na ten temat, ale kierujmy się tym. Kategorie, którą pierwszą stworzymy nadajemy jej ID=001, drugą ID=002, trzecia ID=003 itd...

7. Problem z logowaniem do admina !

Autorem tego sposób jest Bags oraz Jaco!!! Twórca systemu. Ja zaprezentuje Wam 2 sposoby, by zwalczyć ten oto problem. Sposoby są skuteczne... pomogły także mi a więc:

Sposób 1:
Pobieramy z serwera plik config.php
Edytujemy go ... w tym celu szukamy linijki:

session_set_cookie_params(mktime(1,1,1,1,1,date("Y")+1));

Następnie zmazujemy ją i w jej miejsce wklejamy:

session_set_cookie_params(time()+3600);

Przesyłamy jeszcze raz plik na serwer i gotowe !

Jeżeli ten sposób nie działa próbujemy ten:

Sposób 2:
Pobieramy z serwera plik config.php
Edytujemy go ... w tym celu szukamy linijki:

session_set_cookie_params(mktime(1,1,1,1,1,date("Y")+1));

Następnie zmazujemy ją i w jej miejsce wklejamy:

session_set_cookie_params(mktime(1,1,1,1,1,date("Y" -1));

Przesyłamy jeszcze raz plik na serwer i gotowe !

!!!UWAGA - Pamiętajmy, by zrobić kopie zapasową pliku congif.php !!!

To chyba na tyle... jak to nie działa ja niestety nie mogę Ci pomóc, bo sam nie wiem. W tym celu zapraszam na jp.up.pl oraz http://www.cms.riklaunim.noi.pl tam na pewno coś się znajdzie !


KONFIGURACJA SERWERA.
======================

1. Zmiana hasła.

Jak już na początku F.A.Q'u pisałem hasło do konta i serwera jest w postaci liczbowej. Możemy to zmienić. Wchodzimy na 50free.com logujemy się klikamy w opcję "Password Protected Areas" wypełniamy formularz podając nowe hasło i klikamy w przycisk "ADD PROTECTED AREA".

2. Zakładanie nowej domeny.

Możemy ustawić, także sobie nową domenę w tym celu wchodzimy w opcję "SubDomains" wypełniamy opcję podając nową domenę i klikamy na przycisk "Add SubDomain". Ale by Jportal działał w nowej domenie musimy go przenieść lub od nowa zainstalować w katalogu domena.50free.org na twoim serwerze :D !

3. Uaktualnianie konta !

Co jakiś czas ( gdzieś co miesiąc ) trzeba uaktualniać nasze konto WWW. W tym celu logujemy się do panelu kontrolnego na www.50free.com i tam wybieramy z listy dowolną opcję i wciskamy next, next aż się te nexty skończą i gotowe :-). Jeżeli nie dokonamy tego nasza strona nie będzie działać.

ZAKOŃCZENIE.
=============

Jeżeli chcesz umieścić artykuł na swojej stronie WWW proszę bardzo Cię o kontakt. Mam nadzieję, że mój F.A.Q pomoże Ci rozwiązać wiele problemów związanych z Jportal'em. Może ten artykuł nie jest w necie jedyny, ale jest dokładny. Dla mnie bardziej dokładny niż dokumentacja Jportala'a :-). A gdy instalowałem JP i konfigurowałem go pisałem ten F.A.Q. Pozdrawiam !

Autor: FrAnK
Kontakt: GG - 5458272 , E-mail - franklinek@o2.pl, Tlen: franklinek
WWW: www.frank.forum.er.pl

NAWIGACJA
KURSY OFF-LINE
» [54690] - Kurs HTML
» [31309] - Kurs CSS
» [48276] - Kurs PHP
» [34132] - Kurs MySQL
» [36163] - Kurs FLASH
» [27285] - Kurs ASP
» [29143] - Kurs DHTML
» [26297] - Kurs WML
» [35759] - Kurs JavaScript
LINKI
ustawianie anten Toruń
REKLAMA


Losowo z katalogu stron

Agencja nieruchomości - oprogramowanie
Asari to kompleksowa propozycja programistyczna dla agencji nieruchomości. Oprogramowanie dla biur pośrednictwa w handlu nieruchomości na najwyższym poziomie. Doskonale sprawdza się w codziennej pracy każdego pośrednika.