Tymex.org - Technologie Internetowe

Gości on-line: 1

PhpByBastek

Tworzenie stron WWW

PORADY OGÓLNE / Promocja stron WWW / Zaczynamy, czyli słów kilka o unikaniu błędów (część pierwsza)

Artykuł ten przeznaczony jest głównie dla tych, którzy przygodę z tworzeniem stron dopiero zaczynają, chociaż...

Pytanie to (a właściwie odpowiedĽ) może być nieco zaskakujące. Czy wiesz od czego zacząć budowę strony internetowej? Pozwól, że będę zgadywał. Rozejrzysz się zapewne po sieci w poszukiwaniu edytorów html, "przerzucisz" masę stron z darmowymi grafikami itp. Można i tak.

Ja proponuję Ci jednak nieco inne podejście do tematu. Zapewne chciałbyś, aby Twój serwis internetowy był ciekawy, przyciągający. Nie ukrywajmy tego, o tym marzy każdy webmaster. Zacznij zatem od... myślenia i kartki papieru. O ile rola myślenia nie jest dziwna o tyle zestawienie papieru z internetem wyglądać może nieco zaskakująco. Otóż nie.

Przygotuj sobie na papierze projekt wstępny. Co to oznacza? Oznacza to, że dobrze byłoby zrobić spis tego, co w Twoim serwisie powinno się znaleĽć: z ilu i jakich stron będzie on zbudowany; jakie wobec tego teksty będą Ci potrzebne; jakie zdjęcia itp.

Zakładam, że Twój pierwszy serwis będzie raczej koncentrował się wokół tematów: "ja i moja rodzina / przyjaciele"; "ja i moje zainteresowania". Będziesz zatem potrzebował co najmniej strony głównej ( home page ) oraz jednej lub dwóch podstron. W zasadzie niewiele, a jednak...

Zacznijmy od strony głównej Twojego serwisu, to właśnie ją zobaczyć będzie można jako pierwszą. Zapewne marzy Ci się efektowne "wejście" z bajeczną grafiką, super tłem, "bajerami" w stylu animowanych gifów. STOP! Nie tędy droga. Zapewne wiesz, że najważniejsze jest "pierwsze wrażenie". To ono zdecyduje, czy odwiedzający Cię internauta zostanie na dłużej Twoim gościem. Zapewniam Cię, jeżeli na "dzień dobry" dostanie on stronę ciężką od grafiki i innych "bajerów" opuści ją szybciej niż ona się załaduje do okna przeglądarki. Strona główna powinna być stroną najlżejszą w całym Twoim serwisie. Powinna załadować się do okna przeglądarki w czasie nie dłuższym niż kilkanaście sekund ( ja za granicę przyzwoitości przyjmuję 20 - 30 sekund ). Nie oznacza to oczywiście całkowitego pozbawienia jej oprawy graficznej. Grafika powinna być lekka, czyli ( jak to się ładnie mówi ) zoptymalizowana. Korzystniej będzie zastosować tło wykorzystujące bezpieczną paletę kolorów aniżeli grafikę o skomplikowanej i "gradientowej" fakturze. To zaś wiąże się z jeszcze jednym, ale niezwykle istotnym zagadnieniem. Chodzi mi o czytelność tekstu, jaki zamieścisz na stronie. Na barwny, mocno "fakturowany" podkład będzie Ci dość trudno nałożyć czcionkę, która będzie dostatecznie czytelna. Błędem będzie także zastosowanie zestawienia barwy ( w relacji czcionka do tła ) na zasadzie silnego kontrastu zwłaszcza, że przy pewnych zestawieniach kolorystycznych napisy nabierają cech fosforyzacji, co dla osób o nieco słabszym wzroku jest nie do zniesienia. Unikaj też jak ognia wszelkiego rodzaju efektów silnie migających barw ( efekt "disco" )! U osób wrażliwych może to doprowadzić nawet do ataku epileptycznego (padaczka)! STOP.

Teraz zapewne będziesz chciał mi powiedzieć, że tworzenie strony internetowej, to coś na kształt "koszmaru z ulicy Wiązów". Nie, nic bardziej mylnego. Tym bardziej, że w następnych częściach podpowiem Ci, jak ( krok po kroku ) zbudować poprawny, nie odstraszający innych serwis. W następnej części porozmawiamy o sztuce i... żeglarstwie.

Autor: Jacek B.J Knape
http://sim-ply.w.interia.pl

NAWIGACJA
KURSY OFF-LINE
» [54850] - Kurs HTML
» [31363] - Kurs CSS
» [48334] - Kurs PHP
» [34182] - Kurs MySQL
» [36206] - Kurs FLASH
» [27345] - Kurs ASP
» [29195] - Kurs DHTML
» [26458] - Kurs WML
» [35809] - Kurs JavaScript
LINKI
ustawianie anten Toruń
REKLAMA


Losowo z katalogu stron

Jomb
Margo Zakład Prefabrykacji Betonu oferuje prefabrykaty betonowe. Producent zaprasza po płyty betonowe, nadproża, mawierzchnie drogowe, płyty chodnikowe, bloczki betonowe, płyty drogowe, parkingowe, płyta, yomb, bloczki betonowe, przepusty, płyty stropowe