Tymex.org - Technologie Internetowe

Gości on-line: 1

PhpByBastek

Tworzenie stron WWW

TECHNOLOGIE / HTML i CSS / Generatory HTML i CSS / Generator chmod

Prawo Właściciel Grupa Inny
Czytaj
Zapisz
Wykonaj
Chmod

Chmod - jak to zrobić, co, gdzie wpisać?
Niektóre pliki umieszczone na serwerze (szczególnie te, które odpowiadają za prawidłową pracę skryptów), aby mogły działać, muszą mieć ustawione prawa odczytu, zapisu i wykonywania pliku czyli popularnie chmod`y.

Aby ustawić prawa (przywileje - chmody) plików można skorzystać np. z programu "Windows Comander".
W tym celu (o ile masz już skonfigurowane) należy połączyć się z FTP (! - należy również pamiętać, iż na localhost nie ustawiamy chmodów!) i zaznaczyć plik prawym przyciskiem myszy, tak aby podświetlił się zmieniając kolor (najczęściej na czerwony).

Następnie w pasku komend wpisać (przykładowo):

chmod 666 nazwa_pliku - dla pliku, w którym chcesz dokonać zmiany chmodów, a następnie kliknąć Enter w celu potwierdzenia - jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie Windows Commander poinformuje Cię o tym fakcie w oknie dialogowym.

chmod 777 nazwa_katalogu - jeżli chcesz zezwolić na tworzenie i zapisywanie do plików w katalogu.

Istnieje możliwość zmiany chmodów kilku plikom jednocześnie.
Jeżeli chcesz tak właśnie zrobić, to zaznacz wybrane pliki na FTP i wybierz z menu Windows Commander polecenie: Pliki/Zmień Atrybuty (Files/Change Attributess). W okienku dialogowym zaznacz odpowiednie prawa dla plików, czy też dla katalogów i potwierdĽ działanie klawiszem Enter. To samo tyczy się zmiany uprawnień dla pojedynczego pliku.
Poniższy obrazek przedstawia ustawienie chmodów dla pliku zestaw.n (plik jest podświetlony na czerwono, już po wykonaniu polecenia wpisanego w pasku komend):

Fragment artykułu pochodzi ze strony Snug.pl Autor: Weblion

NAWIGACJA
KURSY OFF-LINE
» [54841] - Kurs HTML
» [31357] - Kurs CSS
» [48323] - Kurs PHP
» [34174] - Kurs MySQL
» [36198] - Kurs FLASH
» [27336] - Kurs ASP
» [29188] - Kurs DHTML
» [26450] - Kurs WML
» [35802] - Kurs JavaScript
LINKI
ustawianie anten Toruń
REKLAMA


Losowo z katalogu stron

Kancelaria
Adwokat z Poznania (Wielkopolska) prowadzi sprawy błędów medycznych. Specjalizacja to odszkodowanie za błąd medyczny (błąd lekarski), gronkowiec odszkodowanie, odszkodowania za zakażenia szpitalne, zadośćuczynienie za śmierć w szpitalu i inne podobne