Tymex.org - Technologie Internetowe

Gości on-line: 1

eTorun.pl - Nowa Perspektywa Torunia

Tworzenie stron WWW

TECHNOLOGIE / HTML i CSS / Artykuły / Czy Ty też używasz tabeli zmniejszającej oglądalność strony?

Jak wiele razy zdarzyło Ci się szukać w Internecie informacji, wchodzić na stronę i nie widząc niczego przez 20 sekund ZAMYKAĆ okno przeglądarki? Na pewno nie raz spotkałeś się z takimi witrynami. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy i Twoim klientom towarzyszy takie zachowanie? Czyż to nie wielka strata, pozbyć się odwiedzającego zanim zobaczy jakikolwiek przekaz od Ciebie? Pamiętając o zasadzie, że KAŻDY odwiedzający jest potencjalnym klientem, oznacza to wielką stratę. Stratę w postaci pachnących świeżością pieniędzy odpływających do Twojej konkurencji.

W artykule "Rady dla biznesmenów, którzy chcą zwiększyć skuteczność swojej witryny WWW" jednym z wymienionych punktów krytycznych, na które należy szczególnie zwracać uwagę projektując serwis www jest szybkość ładowania się strony. Na tym właśnie zagadnieniu skupię się w poniższym tekście.

Czy nie denerwuje Cię gdy wchodząc na stronę musisz czekać, aż załaduje się zawartość, a Ty w tym czasie widzisz puste okno przeglądarki? W pewnych sytuacjach właściwie nie jesteś pewien, czy strona jeszcze się ładuję, czy połączenie już zostało przerwane. Jedynym wskaĽnikiem ładowania się strony jest animowana ikona w przeglądarce lub pasek postępu wczytywania strony. A i to nie zawsze jest wiarygodnym wyznacznikiem.

Na szczęście rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste.

Po pierwsze, oczywiście należy "odchudzać" stronę jak najbardziej, aby skrócić czas jej wczytywania. Ale to tylko POŁOWA sukcesu. Zmniejszanie objętości grafiki, banerów, reklam itp. jest dobrym pomysłem (m.in. zwracają na to uwagę wyszukiwarki internetowe), ale przecież nie można pozbyć się wszystkiego. Strona musi mieć jakąś objętość i pewnej granicy nie przekroczysz nie tracąc jednocześnie na jakości.

Po drugie, ważna jest odpowiednia BUDOWA samej struktury strony. Problemem jest tu schemat budowania stron używany przez wielu programistów. Schemat ten powstał ze względu na powszechność stosowania tabel i prostoty ich użycia w celu formatowania całej strony. Bardzo często strona budowana jest w taki sposób, że cała zawartość strony umieszczana jest w JEDNEJ tabeli. Taka tabela zaczyna się po znaczniku <body> i kończy przed końcem znacznika zamykającego </body>.

Jakie skutki niesie za sobą używanie jednej tabeli do formatowania całej strony?

Takie, że Internauta może nie zobaczyć NICZEGO dopóki nie załaduję się cała zawartość strony. Inaczej mówiąc, podczas ładowania się całej strony Twój odwiedzający CZEKA patrząc w PUSTY ekran. Czeka... jeśli oczywiście jest na tyle cierpliwy i wcześniej nie zamknie okna przeglądarki. Zważając na fakt, że czasu na zainteresowanie Internauty ofertą masz bardzo niewiele każda sekunda jest cenna.

Wszystkiemu winna jest nieszczęsna tabela, w której mieści się cała zawartość strony. A gdyby tak Twój odwiedzający najpierw zobaczył nagłówek strony, póĽniej przygotowany przez Ciebie tekst strony, a na końcu wczytałaby się stopka? Czy nie byłoby to lepsze rozwiązanie?

Wyjściem z problemu jest PODZIELENIE dużej tabeli na kilka mniejszych. W najbardziej powszechniejszym układzie strony możemy wyróżnić: nagłówek, część główną strony i stopkę. A zatem każdy z tych elementów umieść w osobnej tabeli.

Pierwsza tabela zawierać będzie nagłówek strony. Wystąpi ona w kodzie jako pierwsza i jako pierwsza pojawi się na ekranie, bez względu na postęp ładowania dalszej części strony. Tak więc użytkownik najpierw ZOBACZY nagłówek. Skoro coś się dzieje na stronie, to znaczy, że serwis działa i się ładuje. Użytkownik będzie podziwiać Twój nagłówek i czekać na dalszą część. W momencie załadowania części głównej strony użytkownik SKUPI SIĘ już na treści właściwej serwisu, a w tym czasie ładować się będzie stopka strony. Prawda, że proste i bardzo ergonomiczne.

A teraz praktyka, czyli jak to zrobić w HTMLu

Zakładamy, że tworzymy typowy, opisany powyżej układ strony złożony z nagłówka, części głównej i stopki. Kod HTML jest następujący:

<table width="100%" align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0">
        <tr>
            <td>
zawarto tabeli 1 - nagwek 
            </td> 
        </tr> 
</table> 

<table width="100%" align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"> 
        <tr> 
            <td> 
zawarto tabeli 2 - cz gwna strony 
            </td> 
        </tr> 
</table> 

<table width="100%" align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"> 
        <tr>
            <td>
zawarto tabeli 3 - stopka 
            </td> 
        </tr>
</table> 

Tabele nie muszą być szerokości 100%; może być to dowolna wartość np. podana jako stała liczba pikseli. Do każdej z tabel wstaw całą zawartość wydzielonych wcześniej części strony. Przedstawiony powyżej podział na trzy części jest najbardziej powszechny. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie jest zawsze najlepsze. Jeśli strona zawiera dużo informacji, wówczas warto zastanowić się czy nie warto strony podzielić na więcej niż 3 części.

Autor: Tomasz Molik

O autorze:
Tomasz Molik od trzech lat pomaga firmom w realizacji projektów e-biznesowych; jest m.in. właścicielem witryny eSzablony.pl, gdzie oprócz profesjonalnych szablonów znajdziesz porady i artykuły o e-marketingu i tworzeniu efektywnych stron.

NAWIGACJA
KURSY OFF-LINE
» [54690] - Kurs HTML
» [31309] - Kurs CSS
» [48277] - Kurs PHP
» [34132] - Kurs MySQL
» [36163] - Kurs FLASH
» [27285] - Kurs ASP
» [29143] - Kurs DHTML
» [26297] - Kurs WML
» [35759] - Kurs JavaScript
LINKI
ustawianie anten Toruń
REKLAMA


Losowo z katalogu stron

JackMeister - Plisa
Firma od 1990 roku specjalizuje się w produkcji i sprzedaży zasłon plisowanych. Obsługa zarówno klientów indywidualnych jak i hurtowych. Rodzinna tradycja oraz długoletnie doświadczenie zapewniają wysoką jakość wykonania i atrakcyjną cenę.